ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-2025 ΠΠΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

Σύμφωνα με τις παρ. 1, 2, 3 του άρθρου 4 του Παραρτήματος 4 του Εσωτερικού Κανονισμού του Δ.Π.Θ. (ΦΕΚ 4751/τ. Β’/20.08.2024)

Οι δηλώσεις μαθημάτων θα πραγματοποιούνται µόνον ηλεκτρονικά µέσω του νέου συστήματος Universis από:

1 Οκτωβρίου 2024 έως και 6 Οκτωβρίου 2024

χωρίς παράταση στις παραπάνω ημερομηνίες.

• Για το ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ (1ο εξάμηνο): Δηλώνονται τα μαθήματα που προβλέπονται από το ΠΠΣ για το 1ο εξάμηνο (ως 30 ECTS). Οι δηλώσεις θα γίνουν από τη Γραμματεία για όλα τα μαθήματα. Οι φοιτητές/τριες οφείλουν να δηλώσουν μόνον στην κα Ρούσση Μαρία, αν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το προαιρετικό μάθημα Γαλλικά Ι (ΓΑΛΝ101).
  • ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ (3ο εξάμηνο): Δηλώνονται τα μαθήματα που προβλέπονται από το ΠΠΣ για το 3ο εξάμηνο (ως 30 ECTS), καθώς και όλων των οφειλόμενων μαθημάτων του 1ου εξαμήνου, που είχαν δηλωθεί στο προηγούμενο εξάμηνο χωρίς να υπάρχει περιορισμός σε ECTS.
  • ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ (5ο εξάμηνο): Δηλώνονται τα μαθήματα που προβλέπονται από το ΠΠΣ για το 5ο εξάμηνο (ως 30 ECTS), καθώς και όλων των οφειλόμενων μαθημάτων του 1ου και 3ου εξαμήνου, που είχαν δηλωθεί στα προηγούμενα εξάμηνα χωρίς να υπάρχει περιορισμός σε ECTS.
  • ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΤΟΣ (7ο εξάμηνο): Δηλώνονται τα μαθήματα που προβλέπονται από το ΠΠΣ για το 7ο εξάμηνο (ως 30 ECTS), καθώς και όλων των οφειλόμενων μαθημάτων του 1ου, 3ου και 5ου εξαμήνου, που είχαν δηλωθεί στα προηγούμενα εξάμηνα χωρίς να υπάρχει περιορισμός σε ECTS.
  • 9ο ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ: Οι φοιτητές/τριες μπορούν να δηλώσουν μαθήματα, χωρίς να υπάρχει περιορισμός σε ECTS.

ΔΗΛΩΣΗ ΕΜΒΟΛΙΜΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Οι φοιτητές/τριες, οι οποίοι/ες έχουν συμπληρώσει την περίοδο κανονικής φοίτησης σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό του Δ.Π.Θ., δηλαδή όσοι φοιτούν στο 9ο και πάνω εξάμηνο δικαιούνται να εξετάζονται κατά την εξεταστική περίοδο και των δύο εξαμήνων και να δηλώνουν μαθήματα τόσο στη δήλωση μαθημάτων του τρέχοντος εξαμήνου όσο και στη δήλωση μαθημάτων της εμβόλιμης εξεταστικής χωρίς κανένα περιορισμό, εφόσον τα είχαν δηλώσει στο παρελθόν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι φοιτητές/τριες που δεν έχουν υποβάλει δήλωση μαθημάτων δεν γίνονται δεκτοί στις εξετάσεις και δεν θα δικαιούνται να πάρουν τα συγγράμματα των σχετικών μαθημάτων.

Copyright © 2024 | Τμήμα Χημείας - Σχολή Θετικών Επιστημών - Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης