ΔΙΠΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ Health & Safety Awards 2024

Το Τμήμα Χημείας του Δ.Π.Θ. ανακοινώνει με μεγάλη χαρά και υπερηφάνεια:

1) ότι το έργο Erasmus+ με τίτλο SETOFF (2021-1-EL01-KA220-VET-000033026), στο οποίο το Τμήμα μας είναι ο επικεφαλής εταίρος με επιστημονικά υπεύθυνο τον Επ. Καθηγητή Μιχάλη Χάλαρη, κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο στην κατηγορία Health & Safety Culture / Industry Logistics της Ενότητας 3: Δραστηριότητες Εμπέδωσης Κουλτούρας Υγείας & Ασφάλειας / Activities for Building Health & Safety Culture των Health & Safety Awards 2024, ενός καταξιωμένου θεσμού που διοργανώνεται αδιαλείπτως τα τελευταία 10 χρόνια από την BOUSSIAS Events. Το επιμορφωτικό πρόγραμμα με γενικό τίτλο SETOFF δημιουργήθηκε από κοινοπραξία 8 εταίρων με επικεφαλής το Τμήμα Χημείας και το θεσμοθετημένο Εργαστήριο Ήφαιστος – του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης- στοχεύοντας στη βελτίωση της ετοιμότητας και της υγείας και ασφάλειας στην εργασία, τόσο του προσωπικού Πολιτικής Προστασίας όσο και του Προσωπικού ασφάλειας και προστασίας του ιδιωτικού τομέα, έναντι μελλοντικών κρίσεων και καταστάσεων έκτακτης ανάγκης. Η διάκριση αυτή αποτελεί σημαντική αναγνώριση των συλλογικών προσπαθειών όλων των εταίρων και αναδεικνύει τη σημασία της συνεργασίας για την επίτευξη εξαιρετικών αποτελεσμάτων. Η ομαδική εργασία αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο για αυτή την επιτυχία. Μέσα από τη συνεργασία και τη σκληρή δουλειά, προάγεται η καινοτομία και η αποτελεσματικότητα, οδηγώντας σε επιδόσεις που ξεπερνούν τις προσδοκίες. Η συνέργεια αυτή δημιουργεί ισχυρότερο και πιο δυναμικό σύνολο, το οποίο συμβάλλει καθοριστικά στη βελτίωση των συνθηκών υγείας και ασφάλειας στους χώρους εργασίας. Το Τμήμα μας είναι υπερήφανο για την ηγετική του θέση στο έργο SETOFF και για τη σημαντική συμβολή του στη διαμόρφωση πιο ασφαλούς και υγιούς εργασιακής κουλτούρας. Η αναγνώριση αυτή υπογραμμίζει τη δέσμευση μας στην αριστεία και την καινοτομία στην εκπαίδευση και την έρευνα.

2) την επιτυχία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Χημική Βιομηχανία: Διαχείριση Ποιότητας, Περιβάλλοντος, Υγείας και Ασφάλειας», του Τμήματος μας , το οποίο βραβεύτηκε ως «Winner» στην κατηγορία Εκπαίδευση / Education της Ενότητας 1: Εταιρείες, Φορείς & Οργανισμοί / Companies & Organizations των Health & Safety Awards 2024, ενός καταξιωμένου θεσμού που διοργανώνεται αδιαλείπτως τα τελευταία 10 χρόνια από την BOUSSIAS Events.  Αυτή η διάκριση υπογραμμίζει αφενός την αφοσίωση του Τμήματος μας στην παροχή υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης, αφετέρου την έμπρακτη αναγνώριση της αγοράς εργασίας για τη ζωτική σημασία του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού προγράμματος. Η αναγνώριση αυτή αποδεικνύει τη δέσμευση του ΠΜΣ, του Τμήματος Χημείας και του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης στη διαρκή βελτίωση και την καινοτομία στον τομέα της εκπαίδευσης. Το βραβείο επιβεβαιώνει την υψηλή ποιότητα των προγραμμάτων σπουδών του και τη σημαντική συμβολή του στην ανάπτυξη εξειδικευμένων επαγγελματιών που είναι ικανοί να διαχειριστούν τις προκλήσεις και τις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής.

Copyright © 2024 | Τμήμα Χημείας - Σχολή Θετικών Επιστημών - Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης